+48 601 092 123 kontakt@kasiarozek.pl
  • Konstytucja RP, Art. 126
  • 2. Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji (…)

Dziś będzie trochę poważniej.

Zacznijmy od aktywizmu. Komu to słowo kojarzy się z symbolicznym przykuwaniem do drzew, marszami przeciw czemuś albo za czymś, ten niewątpliwie może szykować się na aktualizację bazy danych w swojej głowie. Aktywistą jest każdy, kto robi coś dobrego dla społeczności, bez stopniowania i rang przyznawanych w boju. Aktywizm to nie plebiscyt kto więcej robi, kto się bardziej poświęca – czy ten, kto biega z transparentem, czy ten, kto sprawdza przecinki w kolejnych cierpliwie wysyłanych wnioskach do Rady Gminy. Wszyscy są potrzebni, każda forma obywatelskiej odwagi jest istotna.

Moja mama zadzwoniła do mnie i poprosiła, żebym stworzyła taką grafikę.  Rzuciła hasło, by ten obraz wyrażający jej niepokój i potrzebę działania powstał i został rozpowszechniony w sieci. Kto zna moją mamę ten wie, że potrafi być najmilszą, ugodową, piekącą najlepsze ciasta, hodującą najpiękniejsze kwiaty, elegancką panią po sześćdziesiątce, która czasem boi się kierować samochodem, ale jak trzeba, to zawsze wsiądzie za kółko. Przeżyła całkiem sporo dni w biednych, szarych czasach, kiedy o niewygodnych rzeczach trzeba było szeptać. Za żart o kiełbasie wypchanej słomą (kolaż z gazety przyklejony do drzwi) służby bezpieczeństwa ścigały cały zespół projektantów z jej biura.

Przesłuchania w sprawie żartu o kiełbasie wypchanej słomą. Absurd? Nie większy od tych, które mamy dzisiaj.

Od kilku lat moja mama powtarza, że nie możemy być teraz cicho. Niezależnie od poglądów na cokolwiek, gdy bez żadnego trybu zmienia się prawo w Polsce i chwieje trójpodziałem władzy, kto tylko ma głos, powinien go teraz użyć. Jeśli machniemy na to ręką, tak tylko sobie będziemy patrzeć (bo i tak nic się nie zmieni, bo co my im tam możemy zrobić), przyzwyczaimy się jako społeczeństwo do zasady, że ludziom u władzy wszystko wolno. A jakiś czas temu dokładnie o to przecież walczono w Polsce, by władzy ten przywilej odebrać. Nasi rówieśnicy z lat 80′ – tacy jak my dziś, którzy na pewno się bali zaprotestować i którym było trudno, a w kolejkach musieli stać codziennie jeszcze dłuższych, niż te nasze koronawirusowe. Za przyłączenie się do strajku groziło coś gorszego, niż nieprzychylny komentarz na fejsie, a jakoś nadspodziewanie łatwo nam o tym zapomnieć.

Zachęcam Was dziś do bycia aktywnym. Zupełnie nie interesuje mnie, na kogo chcecie głosować w wyborach, czy z obawy o zdrowie w ogóle nie chcecie tego robić. Wyrażanie swojego zdania – czy to będzie zaniepokojenie, wkurwienie, czy jakakolwiek inna emocja – może być niedługo produktem trudno dostępnym, zupełnie jak drożdże. Zanim ktoś mnie zechce uprzejmie przytłumić z tym przewidywaniem miękkiej dyktatury w Polsce pozwolę sobie zauważyć, że zniknięcia drożdży również nikt się nie spodziewał.

Każdy z nas może być aktywistą czy aktywistką.  To nie Kapitan Marvel, tylko dużo małych gestów wywołanych troską i napędzanych frustracją dało początek takim społecznym ruchom, które wywalczyły nawet większe rzeczy, niż nasza Konstytucja – rozbrojenie nuklearne, powszechnie respektowane praw człowieka, zachowanie cennych lasów czy zabytków.

Czy sądzę, że udostępnieniem obrazka w mediach społecznościowych  obudzimy Prezydenta jako Strażnika Konstytucji? Pewnie to się nie wydarzy, ale dobrze spróbować i pomóc tym aktywistom, którzy walczą o to samo innymi drogami. Nigdy nie wiadomo, co będzie ostatecznie powodem do zmiany.

I jeszcze tekst prosto od Mamy:

Tak jak wielu rodakom bardzo nie podoba mi się to, co ostatnio dzieje się z przepisami dotyczącymi wyborów.
W związku z tym, że zbliża się 3 maja – Święto Konstytucji Trzeciego Maja, można w pokojowy sposób wyrazić niezadowolenie z tego, że nie będziemy mieli w najbliższym czasie zagwarantowanych wyborów powszechnych, tajnych, bezpośrednich i bezpiecznych. Czyli nasze prawa zagwarantowane w Konstytucji nie będą uszanowane.
Z tej okazji powinno się przypomnieć prezydentowi Andrzejowi Dudzie o jego powinnościach wobec Konstytucji i przysiędze, którą składał.
W okolicy 3 maja wszyscy rodacy powinni się zmobilizować i wykonać WIELKIE NARODOWE BUDZENIE PREZYDENTA – STRAŻNIKA KONSTYTUCJI.
Kto tylko może powinien wysłać na e- maila kancelarii prezydenta i instytucji związanych takie np treści:

Strażniku Konstytucji – gdzie jesteś. Obudź się! Wybory muszą być powszechne, tajne, bezpośrednie i bezpieczne, Mam do tego prawo!

Zachęcam Was do wysyłania maili, pobierania obrazka i publikowania go w dowolnych mediach. Na Facebooku można dodać Kancelaria Prezydenta RP
Na Instagramie można oznaczyć profil @prezydent_pl