+48 601 092 123 kontakt@kasiarozek.pl

Myślenie wizualne

Myślenie wizualne – co to jest?

To sposób zapisywania lub analizy informacji, który wykorzystuje rysunek oraz tekst jako spójną całość. Mózgowi łatwiej coś zobaczyć, niż przeczytać. Obrazy, wykresy, strzałki, tabele i mapy – to myślenie wizualne w akcji. 

Co ma na celu takie noto-rysowanie?

Dzięki sile obrazu łatwiej nam przyswoić i zapamiętać treści, niezależnie od tego, czy rysujemy je włąsną ręką, czy tylko patrzymy na szkicową notatkę. Myślenie wizualne pomaga w upraszczaniu skomplikowanych procesów. Łączy wątki z różnych obszarów tego samego zagadnienia. A przede wszystkim – analizowanie ilustracji jest dużo bardziej interesujące, niż czytanie czternastu stron raportu!

Plusy stosowania myślenia wizualnego

POBUDZASZ KREATYWNOŚĆ

Nawet z podstawowych kształtów, takich jak kreska, kółko i kwadrat, możesz stworzyć swój własny bank ikon i wykorzystywać go w rysowaniu notatek.

UCZYSZ SIĘ ZARZĄDZANIA INFORMACJAMI

Układ treści na kartce papieru ma istotne znaczenie. Czasem warto coś pominąć lub dokonać syntezy treści, by razem z graficzną formą zagadnienia przedstawić informację w jej najlepszej, krótkiej wersji.

LEPSZA KOMUNIKACJA

Koniec z zostawianiem suchych notatek współpracownikom i współlokatorom. Jednym rysunkiem możesz oznaczyć, która półka w lodówce jest twoja i na jaką godzinę rezerwujesz salę spotkań. Na rysunek zwrócą większą uwagę, niż na poemat o twojej potrzebie.

ĆWICZYSZ KONCENTRACJĘ I SKUPIENIE

Rysując w skupieniu używamy takiej części mózgu, która w rozproszonym świecie pełnym gotowych rozwiązań zazwyczaj pozostaje uśpiona. Dzięki myśleniu wizualnemu możesz ćwiczyć pracę głęboką, a także testować niezbyt często używane połączenie mózg-ręka, gdy suniesz pisakiem po kartce.

LEPIEJ PRZYSWAJASZ INFORMACJE

– kiedy jednocześnie słuchasz i rysujesz, możesz zapamiętać nawet do 60% więcej informacji, niż gdy tylko biernie uczestniczysz w wykładzie.

Jak można wykorzystać to w biznesie?

KONFERENCJE, PRZEMÓWIENIA, EVENTY

Graphic recording, czyli rysunkowy zapis wydarzenia dziejącego się na żywo. Udostępniony później uczestnikom, staje się świetnym podsumowaniem oraz pamiątką z konferencji.

PLANOWANIE I WIZUALIZOWANIE DZIAŁAŃ

Graphic facilitation, czyli m.in. wspólne dochodzenie do wniosku na podstawie zapisu graficznego, powstającego w trakcie dyskusji grupy nad zagadnieniem.

WARSZTATY DLA ZESPOŁÓW I PRACOWNIKÓW

Warsztaty z wykorzystania myślenia wizualnego dostosowane do potrzeb firmy.

RYSOWANY PODCAST

Ilustracja zbierająca i prezentująca treści z odcinka podcastu.

Jak wygląda zapis myślenia wizualnego?

Współpraca

Chcesz nauczyć się wykorzystywać na codzień myślenie wizualne w Twoim życiu lub firmie? Napisz lub zadzwoń do mnie:

kontakt@kasiarozek.pl

+48 601 092 123